30.08.2024 PLANINCI INVALIDI ŠE VIŠJE OD TRIGLAVA - OSVOJILI 4.164m VISOKI BREITHORN - Športno društvo PREDDVOR

Pojdi na vsebino

30.08.2024 PLANINCI INVALIDI ŠE VIŠJE OD TRIGLAVA - OSVOJILI 4.164m VISOKI BREITHORN

Aktualno > Dogodki in odmevi

19 planincev invalidov – slepih, slabovidnih, gluhih, gibalno oviranih, nevrorazličnih in invalidov, ki se soočajo z dolgotrajnimi boleznimi – je v ponedeljek, 29. julija 2024, stopilo korak višje na poti k svojim sanjam. Povzpeli so se na 4.164 metrov visoki zahodni vrh Breithorna, ki se dviga proti nebu na meji med Švico in Italijo, v osrednjem alpskem masivu. Dan kasneje, v torek, 30. julija 2024, so se iz koče Torino podali na ledenik z razgledom na Mont Blanc in markanten Velikanov zob.

S svojim podvigom so dokazali, da sanje, vztrajnost, volja in medsebojna pomoč vodijo visoko, preko meje večnega snega in ledu. Pohod so zasnovali in varno izpeljali v Odboru Planinske zveze Slovenije za planinstvo invalidov in oseb s posebnimi potrebami – Odboru inPlaninec. K podvigu so pritegnili tudi 2 gorska vodnika, 12 planinskih vodnikov, 3 spremljevalce in 11 pohodnikov ter tolmačko slovenskega znakovnega jezika, ki so ves čas odprave skrbeli za varen korak inPlanincev. V tem projektu so sodelovali tudi trije člani ŠD Preddvor (slepi Jožko Gregorc ter Andrej in Marjan Bogataj).



50 udeležencev odprave se je na pot podalo v nedeljo, 28. julija 2024. Dan za tem, v ponedeljek, 29. julija 2024, so opravili vzpon na Breithorn v vetrovnem in sončnem vremenu in ga osvojili. Veliko je bilo vznemirjenja pred pohodom, saj je bil povezan z veliko pripravami in podajanjem v neznano. Prvič na višini nad 3000, prvič na višini nad 4000,  prvič v ledeniški navezi, prvič na ledeniku in kar neizpodbitno drži - prvič z inPlaninci na Breithorhu!

Vzpon na Breithorn se je uspešno zaključil na podlagi večletnega dela članov Odbora inPlaninec, ki z inkluzijskimi pohodi Skupaj v hribe inPlanincem priporoča in omogoča aktiven življenjski slog ter čim več telesne dejavnosti. »Spodbujamo jih, naj se podajo v naravo in družbo, novim dogodivščinam naproti,« je povedal vodja delovne skupine NOWAKK. Pohodi povezujejo invalidske in humanitarne organizacije, krepijo solidarnost, medgeneracijsko sodelovanje in prostovoljstvo ter promovirajo skrb za naravo. Bogastvo pohodov Odbora inPlaninec je tudi v spodbujanju inkluzije celotne družbe in povezovanju različnih kategorij invalidnosti ter posebnih potreb.

Pripravil: Marjan Bogataj, Vir: Odbor inPlaninec

 

Nazaj na vsebino